fallback

Ръстът на БВП – аналитичния поглед

България е с най-ниска база и с най-нисък относителен ръст на БВП на глава от населението, коментира Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК

08:42 | 20.11.17 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европа е пред технологична революция. България, като част от ЕС, би трябвало също да е участник пряко или косвено в технологичната революция и свързаните с нея очаквания.

Когато разглеждаме визията за развитието на България, то не може да не го свържем с визията за развитието на българската икономика.

Говори се непрекъснато за стабилен ръст на българската икономика, но същевременно трябва да се опитаме да анализираме какви са компонентите на този ръст и да видим какви биха били очакванията за следващите години за общото развитие, както на икономиката, така и на българското общество.

Да, България има няколко чудесни, щастливи години по отношение развитието на икономиката, през които постига един стабилен ръст от 3 до 4%. Като казваме „чудесни“, да се опитаме да дешифрираме защо са чудесни и какъв е приносът по компоненти на отделните фактори.

Първият фактор за регистрирания ръст е ръстът на европейската икономика. Страните от Еврозоната вече не са „болният човек“, а блокът навлиза в „златен период“.

Експортът на българската икономика е преобладаващо към страните от ЕС. Естествено, ние не можем да не влезем в детайли, че този ръст на европейската икономика и тенденциите ще дърпат и подотраслите, които са свързани с коопериране с европейската икономика.

Вторият фактор е, че България, която е страна със силно енергоемка икономика, с години имаше сериозен търговски дефицит вследствие вноса на горива. Вследствие на рязкото намаление на цените на международните пазари на петрола от 150 на около 50 долара на барел, през тези щастливи години България реализира положителен търговски баланс, само заради това, че се намали стойностно вносът на горива.

Кумулативно с този значителен положителен ефект е и фактът, че увеличаваме износа на стоки към ЕС. Фактически, в структурата на българския БВП най-голямо влияние има търговският баланс от последните години. А участието на търговския баланс в ръста на БВП от външни фактори.

Намаляването на цените на горивата донесе и  косвени позитиви на страната ни във връзка със себестойност на продукцията, намаляване на обществените разходи за мобилност, възможността за по-големи приходи от акцизи и пр.

Третият фактор са събитията в Близкия Изток и ръста на оръжейната ни промишленост. Този ръст, преди вси?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:20 | 13.09.22 г.
fallback